2 اسفند 1395/سلامتی

فوائد عسل طبیعی برای دیابت بسیار زیاد است و اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که دیابت دارید و یا در معرض خطر ابتلا به دیابت می باشید، ممکن است که این ادعا را شنیده باشید که عسل برای شما بسیار بهتر از سایر شیرینی جات باشد.

این ماده منبع بزرگی از قند و کربوهیدرات های ساده می باشد و در صورتی که دچار دیابت هستید بایستی میزان کربوهیدرات های مصرفی خود را در طول روز مانیتور کرده و بشمرید. در ادامه با آتاهانی همراه باشید تا اطلاعات جالب توجهی را تقدیم شما کنیم.

عسل طبیعی برای دیابت
عسل طبیعی برای دیابت فوق العاده مفید است

برنامه ریزی در مصرف عسل طبیعی برای دیابت

کسانی که برای مصرف عسل طبیعی برای دیابت برنامه ریزی دارند قطعا بر حساسیت های مصرف شیرینی جات واقف هستند. به خصوص اگر از داروهایی مانند انسولین استفاده می کنید بایسیت بدانید که حتما در مصرف شیرینی جاتی همچون عسل می بایست دقت وِزه ای بخرج بدهید.

آیا عسل با سایر شیرین کننده ها تفاوت دارد؟

عسل یک شیرین کننده است. همچنین به آن ” شکر افزوده ” روی برچسب مواد غذایی نیز گفته می شود؛ زیرا به طور طبیعی بخشی از سایر غذاها نیست و عسل طبیعی برای دیابت به صورت درمانی نقش آفرین است.

در عین حالی که عسل طبیعی را برای دیابت مصرف می کنید، آن را به غذا  نیز اضافه می کنید تا شیرین شود. عسل منبع کربوهیدرات است. این کربوهیدرات ها عمدتاً از گلوکز و فروکتوز که قند های ساده هستند به دست می آیند.

میزان عسل در هر قاشق غذا خوری برای دیابتی ها

در هر قاشق غذاخوری عسل میزان مشخصی بایستی عسل ریخته شود و در اصطلاح عامیانه می بایست آن را به صورت دارویی مصرف نمود. این مقدار عبارت است از :

  • 64 کالری – 17 گرم شکر – 17 گرم کربوهیدرات – 0.06 گرم پروتئین – 0.04 گرم فیبر
عسل طبیعی برای دیابت
کنترل صرف عسل با توجه به میزان کربوهیدرات مصرفی است

محتویات عسل طبیعی برای دیابتی ها

همچنین مصرف عسل  طبیعی برای دیابت حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مختلفی از جمله پتاسیم ، کلسیم ، روی و ویتامین C و آنتی اکسیدان می باشد. اما نه در مقادیر قابل توجه، بنابراین به عسل به عنوان منبع اصلی این مواد مغذی نگاه نکنید.

تفاوت عسل و شرک برای دیابتی ها

عسل با شکر سفید متفاوت است، زیرا شکر هیچ ویتامین و مواد معدنی ندارد. عسل دارای شاخص گلیسمی (GI) کمتری نسبت به قند است. شاخص گلیسمی نشان می دهد که یک کربوهیدرات، با چه سرعتی سطح قند خون را افزایش می دهد.

نمره GI قند عسل برای دیابتی ها  و افراد عادی

عسل دارای نمره GI 58 و قند دارای GI 60 است. این بدان معناست که عسل (مانند همه کربوهیدرات ها) قند خون را به سرعت افزایش می دهد، اما نه به سرعت قند. با این حال، تفاوت زیادی نیست.

رابطه دیابت و قند خون

اگر دیابت دارید، تعویض قند با عسل هیچ فایده ای ندارد؛ زیرا مصرف عسل قند خون شما را به روش های مشابهی تحت تاثیر قرار می دهد و در این خصوص عسل طبیعی برای دیابت فرقی با قند نخواهد داشت.

اگر می‌خواهید عسل بخورید، مطمئن شوید که چقدر عسل مصرف می‌کنید. غذاهایی که در نام آن ها سس یا خود عسل دارند ممکن است بیش از آنچه تصور می کنید عسل و کربوهیدرات داشته باشند. این می تواند بر قند خون و توانایی شما در مصرف مقدار مناسب انسولین تأثیر منفی بگذارد.

عسل طبیعی برای دیابت
عسل نیز زجز شیرینی جاتی است که می توان مصرف نمود

اگر دیابت دارید می توانید عسل بخورید؟

کارشناسان توصیه می‌کردند که افراد مبتلا به دیابت از تمام غذاهای حاوی قند اضافه شده خودداری کنند. اکنون برخی می گویند که خوردن آنها در مقادیر کم به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم اشکالی ندارد و ممکن است عسل طبیعی برای دیابت و مصرف آن خطری نداشته باشد.

اما اگر انسولین مصرف می کنید، شمارش تعداد کربوهیدرات هایی (از جمله عسل) که هر روز مصرف می کنید بسیار مهم است. این به شما کمک می کند تا دوز صحیح انسولینی را که باید مصرف کنید، تعیین کنید.

اگر دیابت دارید می توانید عسل بخورید؟

حفظ مقدار کربوهیدرات ها و فیبر های مصرفی نیز می تواند به شما کمک کند تا از بالا رفتن بیش از حد قند خون خود جلوگیری کنید. حتی اگر انسولین مصرف کنید، قند خون بالا می تواند به مرور زمان منجر به مشکلات سلامتی برای شما بشود.

به همین دلیل بهتر است مصرف عسل را محدود کنید. با مربی دیابت، پزشک یا یک متخصص تغذیه که در دیابت تخصص دارد، صحبت کنید تا بفهمید چقدر برای شما بی خطر است. فوائد عسل برای دیابت بسیار متفاوت است.

آیا عسل برای دیابت مفید است؟

همه کارشناسان در مورد اینکه آیا عسل انتخاب خوبی برای افراد مبتلا به دیابت است یا خیر موافق نیستند. تحقیقات نشان می دهد که عسل دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. این ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت که اغلب سطوح بالاتر التهاب در بدن خود دارند، مهم باشد.

اما بسیاری از غذاها آنتی اکسیدان ها را بدون افزایش قند خون شما تولید می کنند. بنابراین قطعاً برای دریافت این مواد مغذی به عسل نیاز ندارید. شما گزینه های دیگری دارید که برای شما بهتر است. بسیاری از تحقیقات در مورد دیابت و عسل بر روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده است. اما مطالعاتی نیز با افراد انجام شده است و نشان می دهد احتیاط در مصرف عسل طبیعی برای دیابت بسیار مهم است.

مطالعات دانشمندان بر روی فوائد عسل طبیعی برای دیابت

یک مطالعه از محققان ترک نشان داد که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که روزانه 5 تا 25 گرم عسل به مدت 4 ماه مصرف می کردند، هموگلوبین A1c ) HbA1c ) خود را کاهش دادند، که معیاری برای کنترل قند خون در ماه های اخیر است.

اما کسانی که هر روز عسل بیشتری مصرف می کردند، سطح A1c خود را افزایش می دادند و با تنها 64 نفر در این مطالعه – نیمی از آنها روزانه دوز عسل دریافت می کردند – سخت است که بدانیم، آیا نتایج به طور گسترده تری اعمال می شوند یا خیر.

سایر مطالعات بالینی و عمومی

مطالعه دیگری نشان داد که خوردن روزانه عسل باعث افزایش سطح A1c می شود. این مطالعه شامل 48 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 بود که نیمی از آنها یک دوز عسل به مدت 8 هفته دریافت کردند. یک مطالعه در سال 2016 توسط محققان مصری همچنین نشان داد که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 قند خون خود را افزایش می دهند.

از آنجایی که آزمایشات روی عسل و دیابت در بهترین حالت نتایج متفاوتی داشته و شامل گروه‌های کوچکی از افراد می‌شود، تحقیقات بیشتری برای دانستن اینکه چه مقدار عسل برای افراد مبتلا به دیابت بی‌خطرتر است، مورد نیاز است.

بهترین فروشگاه اینترنتی خرید عسل طبیعی برای دیابت

فروشگاه اینترنتی آتاهانی با بهره گیری از متخصصین مجرب و حرفه ای، با کیفیت ترین محصولات و عسل های طبیعی موجود در بازار را برای مشتریان خود ارائه می نماید. مزارع تولید عسل مجموع آتاهانی با رعایت بزرگترین استاندارد های ممکن، طبیعی ترین و با کیفیت ترین عسل ها را برای مصرف کنندگان خود ارائه می دهد.

اضافه کردن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

مشترک شدن در خبرنامه ما
ما را دنبال کنید: